En İyi Likit Seçimi Nasıl Yapılır? Mitler ve Gerçekler!

En İyi Likit Seçimi Nasıl Yapılır? Mitler ve Gerçekler!

Elektronik Sigara kullanıcılarının ve özellikle yeni başlayanların en çok zorlandığı konulardan biri de likit seçimi. Genellikle kullanıcıların ilk likitleri cihaz ile birlikte aldıkları likitler oluyor ve bunun üzerinden devam ediliyor. Bunun yanında tavsiye üzerine likit almak da oldukça fazla başvurulan yöntemlerden biri. Peki bu gerçekten doğru sonuçlara yol açıyor mu? Yoksa kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayamama sorunu ile birlikte başarısız bir elektronik sigara deneyimine mi yol açıyor? Aslında cevap her ikisi de. Ancak başarısızlığa uğrama oranı oldukça yüksek. Bu nedenle bu makalemizde kullanıcılara en uygun likiti nasıl seçebilecekleri konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Kimse likitim ekşi demez!

Evet hiçbir satıcı kendi likitini kötü bulmaz, bulsa bile bunu müşterilerine söylemek yerine çok iyi demeyi tercih eder. Burada üzülerek belirtmeliyim ki genellikle cihaz ile birlikte alınan likitler açıkçası benim açımdan içilemez nitelikteler. Son 7 yıldır hediye olarak gönderilen pek çok likiti dahi içemeden dökmüşlüğüm var.

Fakat ilk içtiğim likitler benim de çok kötüydü. Ama o ilk başlama esnasında bunlar bana gayet iyi geliyordu. Deneyim kazandıkça ilk içtiğim likitlerin ne kadar kötü olduğunu anlamaya başladım. Boğaz yakanlar, boğaz vurumu yerine yumruk atanlar, elma beklerken enerji içeceği tadını yanlışlıkla verenler, yapay çilek tatları, kokusu olup tadı olmayanlar ve daha niceleri. Ve tabi satıcıların abi bu çok güzel mutlaka al demeleri. Şimdiye kadar benim likit sana yaramaz kötü abi diyeni duymadım. Eminim siz de duymamışsınızdır.

Bu nedenle likit alırken satıcıya sormak bana göre en kötü likit seçme metodu. Üstüne üstlük satıcılar genelde az giden ürünlerini eritmek için satılmayan ürünleri tavsiye ederler ya da kendilerine en çok para kazandıracak olanı. Yani sizin damak tadınızın veya ihtiyaçlarınızın pek bir önemi yoktur.

Bu likit çok iyi!

Bir diğer metot ise arkadaş eş dost tavsiyesi. Elbette bu bazen gerçekten doğru sonuçlar verse de damak tadının ve elektronik sigaradan beklentilerin kişisel olduğunu unutmamak lazım. Ayrıca tavsiyede bulunan kişinin likitler ile ilgili bilgisi ve tadım sayısı nedir bu da ayrı bir ölçüt. Bu güne kadar yüzden fazla likit markası ve binden fazla çeşit denemiş biri olarak beş çeşit likit denemiş birinin tavsiyelerine sadece evet demekle yetiniyorum. Çünkü maalesef bildiğimiz kadar anlayabiliyoruz. Yani penceresi 5 metre olan birine uçsuz bucaksız bir manzaradan bahsetmek pek de işe yaramıyor.

Sigara kullanırken dahi hatırlarsanız hepimizin tercihleri farklıydı. Ekonomik durumlar dışında kimisi A markasını çok sever B yi içemezken, kimisi C yi sevip arada B de içebiliyordu. Üstelik ne kadar çoğalırsa çoğalsın sigara marka ve çeşitlerinin bir sınırı var. Oysa elektronik sigara likitlerinde bu durum milyonlarca seçeneği ortaya çıkarıyor.

Aroma, base, vg/pg oranı, nikotin türü ve oranı hesaba katıldığında çılgın bir denklem var ortada. Bu nedenle kendinizi kısıtlamayın. Ufkunuzu açık tutun ve denemeye açık olun.

Başkalarının beğendiği likitlerin ve oranların size iyi geleceğini düşünmektense kendinize uygun tadı ve oranı bulmak çok daha verimli olacaktır.

Elektronik sigara bana göre değilmiş!

Klişeleşmiş cümlelerden biri daha. Genellikle hatalı tercihlerle başlamış ve bu şekilde elektronik sigaradan verim alamayarak yeniden ateşli sigaraya dönmek için bahane arayanların kurduğu cümlelerin başında geliyor bu.

Aslında genel olarak doğru tavsiyelerden bulunmayan ve elindeki ürünü satmak için her türlü kelime oyununa başvuran satıcıların bu sonuca etkisi oldukça yüksek.

Tütüncüler dükkanları veya elden satış yapan kişilerin büyük bir kısmı genelde ellerindeki limitleri över ve bunları satmaya çalışır. Bu nedenle genellikle elden cihaz aldığınız kişilerin sattığı likitlerin dışına da çıkıp bir süre denemeler yapmak önemlidir. Hemen belirtmeliyim ki tütün dükkanlarında satılan likitlerin çok büyük bir bölümü çeşitli açılardan sıkıntılıdır.

İşte bu ve benzeri endenlerle doğru likiti bulamayan, doğru içim şeklini tespit edemeyen kullanıcılar daha en başta elektronik sigaradan uzaklaşmakta, kullananların da nasıl kullandığını anlayamamaktadır.

İyi likit pahalıdır ve ekonomik olmaz!

İşte size bir mit daha. İyi likitin mutlaka pahalı olması gerekmez. Ayrıca hemen belirtelim iyi likit demek ithal premium likit demek de değildir. İyi likit uygun malzemeler ve uygun ortamlarda üretilmiş, aroması ile size hitap ederken aslında arka planda doğru şekilde nikotin ihtiyacınızı karşılayan likittir.

Tütüncüler veya benzeri dükkanlarda satılan likitlerin arka planında bol kar vardır ve aslında buralardan aldığınız likitin fiyatına internette örneğin likitim.net sitemizde çok daha iyisini alabilirsiniz. Peki neden?

Uzunca bir dönem toptan likit satmaya da çabalamış biri olarak şunu gördüm ki dükkanı olan son satıcıların neredeyse tamamı ve elden satış yapanların büyük bölümü yüksek kar marjı istiyor. Örneğin tütün dükkanında 80 liraya satılan likiti en fazla 20 liraya toptanda almak istiyor bu satıcılar. Hatta büyük çoğunluğu 15 lira civarında alım yapıyor. 60ml likiti 17 liraya toptan verebilen bir marka bile var ve ürünleri tütüncülerde 80 ila 100 liraya satılıyor.

İşte sıkıntı burada başlıyor. Bir ürünü yapan üreten her insan kar etmek üzere bu işi yapar. Ve elektronik sigara likiti üreten biri şu an en az 5 lira toptanda kar etmek isteyecektir. Şimdi düşünelim 15 liranın 5 lirası üretici kar marjı, 4 lirası şişe ve etiket ise geriye ham madde için ne kalır? 6 lira. İşte size 80 liraya satılan likitin ana malzemesinin maliyeti. Bu fiyatla doğru malzemeleri asla bir araya getiremezsiniz. Ve 80 liraya aldığınız likitten doğal olarak verim alamazsınız. Çünkü aslında 30ml bir likitte kullanılması gereken nikotinin ortalama maliyeti 5 ila 10 lira aralığındadır. Tütüncülerin satmayı tercihe ettiği ve ucuza aldıkları bu likitlerde nikotin ancak eser miktarda olabilir ki bu da doğal olarak sizin gerekli nikotini alamamanızı sağlayarak elektronik sigara maceranızın kötü gitmesine neden olur.Diğer bileşenlerin de en kalitesizlerinden kullanılmasının zorunlu olduğu buna eklenince iş gerçekten son tüketicinin parasının boşa gitmesi demektir.

Peki bu sadece tütün dükkanları ve benzer dükkanlarda mı böyle? Hayır kimi büyük internet siteleri de yüksek kar marjı peşinde koşarlar. Ve tütüncüler ile çok yakın fiyatlardan likit alır satarlar. Bu siteleri tek meyve, tek tat aromalı likitleri satıp satmadıklarından anlayabilirsiniz. Eğer bir sitenin veya satıcının portföyünde tek elma, tek çilek gibi tekil tatlar içeren likitler var ise bu arkadaşlarımızın en büyük derdi yüksek kar marjıdır. Hiç bir ciddi likit üreticisi tekil aromalı likit üretmez. Bu nedenle bu tip sitelerden ve satıcılardan uzak durun.

Buralara ödediğiniz paraların neredeyse aynısını ödeyerek bunlardan çok daha kaliteli likitler satın alabilirsiniz. Kendi likitlerini satan veya düşük kar marjı ile portföyünü genişleten sitelerden aldığınız likitler sizi gerçekten memnun edecektir. Tabi doğru nikotin oranı ve doğru tadı seçerseniz.

Doğru nikotinli likiti seçmek!

Doğru nikotinli likit demek sizin cihazınıza ve sigara alışkanlığınıza göre seçim yaparak vücudun almaya alıştığı nikotini verebilecek likiti seçmek demektir.

Eğer ilk defa likit alıyorsanız veya tütün dükkanı gibi yerlerden likit almışsanız. Örneğin bizim sitemizden likit siparişi vermeden önce mutlaka destek ekibimiz ile görüşünüz. Zira doğru nikotin seçimi önemlidir. Ekibimiz size cihazınızı, içtiğiniz sigara miktarını sorarak buna göre hangi tür nikotini ve kaç mg nikotinli likit almanız gerektiğini aşağı yukarı söyleyecektir.

Bundan sonra ise şunları gözlemlemeniz lazım.

1- Likit boğazınızı mı yaktı? O zaman bir düşük değerdeki nikotine geçiniz.

2- Likit size doyurucu gelmiyor sigara isteğinizi kesmiyor mu? Bir üst nikotin oranına geçiniz.

3 – Likitin tadı size kötü mü geldi? Farklı aromalar deneyin.

Doğru likiti bulduktan sonra?

Bir diğer can alıcı nokta da burası. Her zaman söylediğim ve gözlemlerimde bunun doğruluğunu defalarca teyit ettiğim bir nokta bu.

Kesinlikle tek bir aromada veya 2-3 aromada sabit kalmayın. Sürekli aynı tadı aldıkça tat alma duyunuz bunlara alışacak ve o likit halen aynı olmasına karşın siz artık başka bir tat almaya başlayacaksınız.

Örneğin benim en sevdiğim likit olan fıstık kremalı, burbon ve vanilya aromalı likitten uzun süreli kullanım sonucunda artık fıstık tadı alamadığımı fark ettim. Bana sadece acı burbon tadı geliyordu. Aynı likiti aynı tank ile denettirdiğim arkadaşlarım ise buram buram fıstık tadı alıyorlardı. Daha sonra denediğim fıstıklı likitlerden de fıstık tadı alamadığımı görünce durumun farkına vardım. Artık tat alma duyum bu tada karşı kendisini kapatmıştı.

Kullanıcılar uzun süre aynı likiti kullandıktan sonra bir yerde artık bazı tatları alamamaya başlıyor. Ve bu likit eskisi gibi değil, değiştirmişsiniz çok kötü olmuş, iğrenç gibi yorumlarla geri önüyorlar. Bazılarına durumu izah edebilsek de bazılarına ne yapsak anlatamıyoruz ve sonunda elektronik sigarayı bile bırakanlar oluyor.

İşte bununla karşılaşmamak için yapılması gereken bir tat havuzu belirlemek. 10 adet sevdiğiniz veya içebildiğiniz aromalı likiti belirledikten sonra bunları 1 şişe bittiğinde değiştirmek suretiyle dönüşümlü olarak tüketirseniz, bu sorunla karşılaşmazsınız. Sevdiğiniz likitleri keyifle içmeye devam edebilirsiniz.

Sorularınızı yorumlarda belirtirseniz cevaplamaya çalışacağım. Şimdilik güzel günler dilerim. Keyifli buharlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir