5 Adımda Likit Seçimi

hangi likiti secmeliyim

Hangi likiti almalıyım?

En çok sorulan sorulardan biri hangi likiti tavsiye edersin?

Bu soru aslında doğru şekilde sorulmamış bir soru. Hangisini tavsiye edersin bir başkasının deneyimi üzerinden kendi ihtiyaçlarımızı belirlemeye çalışmak olacaktır sadece. Oysa her elektronik sigara kullanıcısının damak tadı, nikotin ihtiyacı, buhar yoğunluğu isteği, boğaz vurumu ve aroma talebi farklılıklar göstermekte. Tüm bu kombinasyonlar bir araya geldiğinde (A) kişisinin en sevdiği likit (B) kişisi için nefret edilesi olabilir.

Hatta bir başkasının tercihleri üzerinden alacağımız bir ürün bizim elektronik sigara maceramızı başlamadan bitirebilir. Bu yüzden bazı kriterleri belirleyerek seçim yapmamız en doğrusu olacaktır.

  1. Ne tip bir içim tarzı bana uygun.

  2. Hangi tip likit bana uygun.

  3. Ne kadar nikotin ihtiyacım var.

  4. Hangi tatları seviyor ya da sevmiyorum.

  5. Ne kadar çok tat istiyorum.

 

1-Ne tip bir içim tarzı bana uygun?

Kabaca nargile tarzı ve sigara içimi olarak adlandırılabilecek DL-MTL türü içim şekillerinden hangisinin size göre olduğuna karar vermelisiniz. Hatta arada kendi tanımımla HDL olarak kısalttığım Half Direct to Lung yani Yarım Ciğer Çekimi bile bir seçenek olarak ortaya çıkabilir. Sigaradan geçiş yapmadan önce mutlaka hijyen koşullarını önemseyerek çevrenizden bu iki içim türünü de deneyin. Hangisinin sizi daha çok tatmin ettiğini ve hangisinde sigarayı daha az aradığınızı bulduğunuzda işler kolaylaşacaktır.

DL içime veya HDL içime karar verdiyseniz VG oranı yüksek ürünlere yönelmeniz gerektiğini anlamış olacağız. Yani Max VG – 90/10 80/20 gibi.

MTL içime karar verdiyseniz o zaman PG oranını yukarı çıkarmamız gerekecektir. Yani 70/30 60/40 50/50 gibi.

Bu oranları etkileyen bir diğer faktör de kullandığınız coilin OHM değeri olacak, bu rakam yükseldikçe PG miktarını da artırmak mantıklı olacaktır.

Bazı ürünlerde VG PG seçeneği olmayabiliyor bu durumda nikotin kısmından olaya bakacağız.

2- Hangi tip likit bana uygun?

Burada karşımıza 3 çeşit likit türü çıkacak. Freebase (klasik), Salt, Hibrit.

Kullanım şeklimize göre bunu belirlemek en doğrusu. Eğer gün boyu sürekli fırsat buldukça cihazımızı buharlayacaksak Freebase yani klasik likitleri tercih etmeliyiz. Nikotinin daha yavaş kana karışmasını ve sürekli alıma uygun olmasını hedefliyoruz. Uzun aralıklarla sigar içer gibi kısa bir süre elektronik sigaramızı kullanacak isek (örneğin saatte bir  bir dal sigara içimi süresi kadar) SALT veya biraz da sertlik arıyor isek Hibrit ürünleri tercih edebiliriz.

3-Ne kadar nikotine ihtiyacım var?

Burada daha önceki sigara alışkanlığımız üzerinden bir fikri yürütmemiz gerekecek. Sert sigaralardan günde 2 paket içen biri için 12mg normal nikotin seviyesi veya 50mg SALT seviyesi ideal olurken, yumuşak içimli veya slim sigaralardan günde 5 dal içen birine 3mg normal nikotin seviyesi 10mg salt seviyesi uygun olacaktır.

Buna göre kendi içtiğiniz sigara adedi ve türü ayarında bir nikotin oranı belirlemeniz doğru olacaktır. Tabi 12mg nikotini DL nargile tarzı cihazlarda kullanamazsınız. Bu direk sizi MTL kullanımına götürecektir.

Genel olarak yeni başlayanlara önerimiz 6mg normal nikotin veya 30mg SALT ile başlayarak ihtiyaca göre yukarı veya aşağı çekmeleri olacaktır.

4-Hangi tatları seviyorum ya da sevmiyorum?

Seçeceğiniz ürünün en önemli özelliklerinden biri de vaat ettiği tatlar. Burada sevdiğiniz meyveleri, içecekleri, yiyecekleri bir kenara not edin. Bunun yanında hiç hazzetmediğiniz tatları da yazın. Almak istediğiniz ürünleri başkalarının damak tadı üzerinden değil bu tatların içinde bulunup bulunmadığı üzerinden değerlendirin.

Örneğin herkesin sevdiği heisenberg siz mentol sevmiyorsanız sizin için katlanılamaz bir tat olacaktır. Fıstık türevi tatları ve çerezleri seviyorsanız zıkkım veya boss reserve sizin için ideal bir tat olabilir. Buradaki bir diğer tavsiyem belirli tatlara kendinizi mahkum etmemeniz. Zaman içerisinde sürekli aynı içerikli aromaları kullanmanız sizde tat körlüğüne bu aromaları alamamanıza neden olacağından aldığınız keyfi dolayısıyla elektronik sigara maceranızı bitirebilir.

Kendinize en azından 4-5 tat belirleyip arada başka tatlar da deneyerek ilerlemeniz tat duygunuzu kaybetmemenizle birlikte alacağınız keyfi de artıracaktır.

5- Ne kadar çok tat istiyorum?

Bu da likit seçimindeki önemli bir diğer kriter. Yoğun aroma almak istiyorsanız seçiminiz premium likitler veya aroma oranı yüksek yerli likitler olmalı. Bu durumda bol su tüketmeniz gerektiğini de unutmayın. Ama aroma hafiften gelsin diyorsanız premium likitlerden uzak durmanız yerli likitlerin de nispeten daha az aroma oranı kullananları tercih etmeniz iyi olacaktır.

Tatlı sevmeyen birine yoğun şerbetli bir tatlı yedirmekle yoğun aromalı bir likit içirmek arasında teknik olarak çok da bir fark yok.

 

Yazıyı buraya kadar okuduysanız teşekkürler. Umarım size faydalı bir kaç kelam edebilmişimdir. Yorumlarınız ve sorularınızı alttaki kısımdan gönderebilirsiniz. Eğer yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız sosyal mecralarda paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir