5 Ocak 2022 Sigaraya Zam

sigaraya zam

Yeni sigara fiyatları belli oldu. 5 Ocak 2022 sigaraya zam.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 03.01.2022 tarihinde Enflasyon verilerini açıklamasından sonra sigara fiyatları da belli olmaya başladı. Bilindiği üzere yasa gereği her 6 (altı) ayda bir sigara ve alkollü içkilerden alınan asgari (en az) maktu ÖTV (özel tüketim vergisi) enflasyon oranında artırılıyor ve bu da firmalarca fiyatlara yansıtılıyor. Son açıklanan enflasyon verilerine göre de maktu asgari ÖTV oranı %22,29 olmuş firmaların sigara fiyatlarını açıklaması bekleniyordu.

Sigaraya zam, Philip Morris (PM) yeni fiyatlarını açıkladı (05 Ocak 2022): Buna göre firma bünyesindeki en ucuz sigara paketinin fiyatı 33TL oldu.

sigaraya zam

 

Siz de bu fiyatların cebinizi yakmasından bıkmadınız mı?  Sigaranın sağlığınız, sevdikleriniz ve cebiniz üzerindeki olumsuz etkilerinden kurtulmak için denediğiniz yöntemler işe yaramadı mı?

Elektronik sigaraya iyi bir başlangıç yaparak kurtulamadığınız nikotin bağımlılığını başka bir şekle dönüştürebilirsiniz. Elektronik sigara sizi ve sevdiklerinizi bu bağımlılığın olumsuz etkilerinden kurtarabilir.

Günde bir paket bitiren bir bireyin en ucuz paketi aldığını varsayar isek 33×30 = 990TL aylık sigara masrafı olmaktadır.

Bu kullanım yoğunluğuna denk bir elektronik sigara kullanımı sağlandığında ise en ucuz likit ile aylık 10 şişe kullanımda 10×45 = 450TL + 100TL yedek parça = 550TL aylık masrafınız olacaktır ki tüketilen likit miktarı yarıya bile indirilebilmektedir.

Sağlığınıza katacağı olumlu etkiler, çevrenizdekilerin en kötü ihtimalle sadece üzerinize sinen pis kokudan kurtulacağı ve ekonomik faktörler birlikte düşünüldüğünde denemeye değer olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız 3 adımda elektronik sigara başlangıç kiti seçmek yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere’de yapılan bilimsel araştırmalara göre e-sigara klasik-sigaraya göre %95 oranında daha güvenli olarak tespit edilmiştir. Köklü ve ciddi haberciliği ile bilinen Guardian’ın konuya ilişkin haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Artık bu zamların moralinizi bozmasına izin vermeyin. En az sağlığınız kadar ekonomik koşullarında hayatınız üzerindeki etkilerini düşünerek siz de sigaradan kurtulun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir