Elektronik Sigara ve 9 Gerçek

Elektronik Sigara hakkındaki gerçekler:

Malumunuz E-sigara çok fazla baskı alıyor, engellenmeye çalışıyor. E-sigarayla ilgili güncel gerçekleri basında bulabilmek neredeyse imkansız.
E-sigaraların etkileri hakkında periyodik olarak olumlu raporlar duymamıza rağmen, büyütülen tehlikelerin ve abartılı olayların dahil edilmesiyle kamuoyu büyük ölçüde elektronik sigaraya karşı hale getiriliyor.

sigaradan kurtul

Geçtiğimiz dönemlerde Amerikan Nikotin ve Tütün Araştırma Derneği’nin 15 eski yöneticisi, Amerikan Halk Sağlığı Dergisi’nde elektronik sigaranın halk sağlığı üzerindeki olası yapıcı sonucunun göz ardı edildiğini yazdılar.
Aynı makalede e-sigaraların güçlü çıkar odakları ve sigara lobisi tarafından çarpıtıldığını iddiasında da bulundular.

Durum öyle bir halde ki, alanlarında en iyi araştırmacılar ve uzmanlar bile incelemeleri sonucunda yayınladıkları raporlarda e-sigaraları faydalı buluyorlar veya kamuoyuna sunulan hatalı bilgilerle uyuşmuyorlarsa; onların bu olumlu raporları göz ardı edilip halka aktarılmıyor.

Bu yazımızda, konuyla ilgili bazı bilinen gerçekleri bulmaya çalışalım. Yani e-sigaranın gerçekten avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Elektronik Sigaranın Avantajları (klasik sigaraya kıyasla):

  • Sigara içmekten daha güvenlidir.
  • Kötü kokmamızı engeller.
  • Aldığımız nikotin miktarını kontrol edebiliriz.
  • Etrafa saldığımız buharı kontrol edebiliriz.
  • Tek bir tada mahkum olmayız.
  • Alıştıktan sonra hemen memnuniyet sağlar.
  • Her keseye göre ürün bulunabilir.
  • Başlangıçta pro tecrübe gerektirmez.
  • Kullanımı kolaydır.
  • Orman yangınına sebep olmaz 🙂

Sigara içmekten daha güvenlidir:

İngiltere Kraliyet Hekimler ve Halk Sağlığı Koleji ve Amerikan Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, e-sigara içmenin, sigara içmekten daha güvenli olduğu konusunda hemfikirdir.

PHE, e-sigaranın “temelde %95 daha az zarar verici” olduğunu söylüyor. E-sigarada yanma olayı olmadığından, duman yoktur. Sigaranın yanması, katran ve karbon monoksitin büyük bir kısmına neden olan şeydir.

Dumansız olmak tıbbi avantajların yanında daha koku ve tat alma duyularımızın da daha iyi çalışmasını etkiler.

Kötü koku yok:

E-sigaranın belki de en büyük yararı, nefesinizin, giysilerinizin, evinizin ve arabanızın artık duman pis pis kokmayacak olmasıdır. E-sigaranın da bir kokusu var elbette; ancak, sigaranın duman ve sigara izmaritlerinin kokusundan çok çok daha iyidir.

Gerçekten de, tütünle tatlandırılmış e-sigara likitleri bile sigara gibi pis kokmaz. Hatta ben sıklıkla elektronik sigara içtiğim ortamlarda, o güzel kokan şey ne? kurabiye kokuyor gibi tepkiler alıyorum.

Nikotin kontrolü:

El-sigara bize nikotin miktarı üzerinde tam kontrol sağlar. E-likitlerin düşük nikotinden, yüksek nikotine kadar değişen çeşitli oranları mevcuttur. E-sigaranızda tam olarak ne kadar nikotin olacağını seçebilir veya sıfır nikotin kullanabiliriz.

E-sigarala kullanıcılarının çoğu genellikle yüksek nikotin seviyeleriyle başlar ve zamanla nikotini düşürür. Hatta bazıları nikotini tamamen sıfırlamayı bile başarabilmiştir. Ben şahsen en düşük seviye 1-2mg nikotin ile mutluyum artık.

Buharı kontrol etmek:

E-sigaralar, deneyimin önemli bir parçası olan buharı kaç puff çektiğimiz konusunda size bilgi de verebilir. Bazı kullanıcılar düşük buhar çıkışını severken bazıları tren gibi yüksek buhar çıkarmayı sevebilir. Ve kontrol bizdedir.

Aynı zamanda buhar çıkışını kontrol ederken alacağımız aroma miktarını da kontrol edebiliriz. Aslında olayı kavradığımızda hemen her şeyi istediğimiz gibi yapabileceğimizi görürüz.

Her dama tadına göre aroma:

Likitlerde temel olarak yerleşmiş bazı lezzet seçenekleri vardır. Ülkemizde en çok tütün, pastane ve mentollü likitler tercih ediliyor. Son dönemlerde genç kullanıcılar daha çok meyveli, fresh tatları tercih ediyor.

Tabi bazıları da kendi likitini kendi tadını kendi yapmayı tercih edebiliyor. Bu da el-sigaranın getirdiği ayrı bir özgürlük.

Anında kullanabilme:

Her ne kadar ilerlemiş klasik e-sigaralar uğraşmaya başlamayı gerektirse de, önceden doldurulmuş ve kullanıma hazır olarak satılan bir çok e-sigara da mevcut.

Hangisi olursa olsun, e-sigara hazırlandıktan sonra, bir tuşa basarak ve hatta bazılarında sadece çekim yaparak, çakmak, ateş derdine düşmeden kullanabiliriz.

Tüm e-sigaraların çalışabilmesi için şarj edilmiş bir bataryaya ve likite ihtiyacı olsa da, yeni nesil tek kullanımlık kullan at cihazlar, likit veya şarj gerektirmeden gün boyunca size buhar sunabilir.

 

Her cüzdan için maliyetler:

El-sigara pazarı çok büyük ve ciddi. 250-300 TL’den 3000-4000 TL’ye kadar hemen hemen her kullanıcıya uyabilecek bir sürü ürün var.

Basit bir kullan at e-sigaraya, gelişmiş bir moda, atomizere veya likite ihtiyacınız olsun, bugün alıp kullanmaya başlayabileceğiniz size ve cebinize göre bir cihaz mutlaka vardır.

Tecrübe gerekmiyor:

Elbette, e-sigara likitimizi yapmak, coilimizi sarmak gibi şeyleri boş zaman aktivitesi yani bir nevi hobi haline getirebiliriz; ancak, yeni bir kullanıcı olarak da hemen güzel bir e-sigara deneyimi yaşayabilirsiniz.

E-sigara başlangıç ​​kitleri ve basit şekilli kullan at e-sigaralar arasında, deneyim gerektirmeyen çok sayıda güzel ve etkili kullanım sağlayabilen cihazlar da var

Erişilebilirlik Kolaylığı:

Günümüzde elektronik sigaralar ülkemizde kolay bulunabiliyor olmasa, mağazalara gidip alamıyor olsak da internet üzerinde bizimki gibi pek çok mağaza mevcut. Bu da aslında kolay erişim demek. Ve tabi geleceği düşünerek planlı erişim şart:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir