Hangi Nikotin? 3 Adımda Doğru Nikotin Seviyesini Seçmek

dogru secim

Hangi nikotin?

3 Adımda Doğru Nikotin Seviyesini Seçmek

 

Sigarayı bırakmak istiyorsanız doğru nikotin seviyesini seçmek çok önemlidir.

Önce klasik likitlerde bulunan nikotin seviyelerine bir bakalım.
0 (0%) mg, 3 (0.3%) mg, 6 (0.6%) mg, 9(0.9%) mg

Hem sigara hem de elektronik sigaralar nikotin içerir, ancak sigara içmek, sigaradaki diğer binlerce farklı kimyasal madde nedeniyle farklı bir tat ve deneyim sunar. Elektronik sigaraların yapabileceği şey, tüm bu kötü maddeler olmadan nikotin sağlamaktır.

Bildiğiniz gibi, nikotin , sigara içenlerin sabahları uyanıp canlarının sigara içmeye başlamasının ana nedenidir. Bu nedenle, başarılı bir şekilde sigara içmekten uzak durmak istiyorsanız likitlerde doğru nikotin seviyesini seçmenin oldukça önemli bir faktördür.

Size en uygun nikotin seviyesini belirleyemediğiniz durumlarda, nikotinden verim alamazsınız. Elektronik sigara deneyiminden zevk almazsınız, az nikotin sizin sigara içmeye geri dönmenize neden olabilir. Çok nikotin ise bir çok yan etkiye sebep olabilir.

Doğru nikotin seviyesini seçmeden önce dikkate alınması gereken 3 ana faktör var:
1. Sigara ile elektronik sigara arasındaki farkları anlamak
2. Farklı elektronik sigara cihazlarının nikotin alımını etkilediğini anlamak
3. Kişinin kendi sigara içme alışkanlıklarını belirlemesi ve tanımlayabilmesi

Elektronik Sigara ve Sigaranın Nikotin Emilimleri Farklıdır

Doğru nikotin seviyesini belirleyebilmek başlangıçta zordur. Çünkü bünyemiz elektronik sigara ve sigaradan nikotini farklı şekilde emer. Birçok sigara tiryakisi, bir sigarada ne kadar nikotin olduğuna bağlı olarak bir nikotin seviyesi seçecektir. Ama emilim şekilleri farklı olduğundan doğru olan yöntem her zaman bu olmayabilir.

Ortalama olarak bir sigarada bulunan nikotin miktarı 10-14 mg civarındadır ve bünyeniz bundan sadece 1-1,5 mg kadar nikotin emer. Ayrıca elektronik sigara, kan dolaşımına sigarayla aynı miktarda nikotin vermez.

Dr Farsalinos tarafından yapılan bir çalışmada araştırmacılar, elektronik sigaranın bir saat sonra bile kan dolaşımına bir sigarayla aynı miktarda nikotini veremediğini tespit etmiştir.
Sigaradaki 4000’den fazla kimyasaldan, bazı kimyasallar yalnızca sigarada bulunan nikotinin etkilerini artırmak için eklenmiştir . Sigaralar çok basit görünebilir, ancak nikotini olabildiğince verimli bir şekilde iletmek için özellikle tasarlanmıştır. Saf tütünden yapılan sarma sigara ile fabrikasyon sigaranın da ana farklarından biridir bu.

Elektronik sigara likitleri yalnızca 4 ana bileşen (PG, VG, Aromalar ve Nikotin) içermektedirler, sigarayı ile elektronik sigarayı karşılaştırmanın zor olmasının nedenlerinden biri de budur. Ayrıca bu durum, diğer nikotin vermeye dayalı tedavilerin de neden düşük başarı oranları gösterdiğini de açıklar.

Olumlu olarak, yukarıdaki çalışma yeni nesil cihazların kan dolaşımındaki nikotin düzeylerini %35-72 oranında artırdığını göstermiş. Elektronik sigara içtikten 35 dakika sonra nikotin seviyeleri sigara ,içtikten sonraki ilk 5 aynı olarak gözlemlenmiş. Bunun gösterdiği ana husus, bir sigara içmenin size hemen nikotin tatmini sağladığı ama elektronik sigaranın nikotin tatmini sağlamasının biraz daha uzun sürdüğüdür. Bu tespitler bizi doğru olan nikotin seviyesini seçmeden önce göz önünde bulundurmamız gereken bir sonraki faktöre götürür.

Hangi Nikotin Seviyesi Demeden Önce Seçtiğiniz Cihaz Önemlidir

 

Elektronik sigaradaki yeniliklerle, elektronik sigara cihazları nikotin ve aroma verme konusunda daha verimli hale geldiler.
Bugün gördüğünüz en yaygın o büyük cihazlara ohm altı (sub-ohm) cihazlar denir. Sub-ohm cihazları, buhar üretimini artırmak için yüksek voltajlı piller kullanır ve bu durum doğrudan ciğer çekimine dolayısıyla buharın daha etkin olmasına olanak tanır. Bunun anlamı, ağızdan ciğere çekim yapılan (MTL) cihazlar olan düşük wattlı cihazlara kıyasla daha fazla nikotin alacağınızdır.

Yüksek watt değerine sahip bir sub-ohm cihazı kullanıyorsanız, üreteceği buhar miktarı nedeniyle daha düşük nikotin seviyeleri kullanabilirsiniz. Bütün sub-ohm elektronik sigaralarda, 3 mg veya 6 mg nikotin içeren e-likit kullanmak tercih edilmelidir.
Ve evet bu tip ciğer çekim cihazlarda 12 mg ve üzerine çıkılmasını kesinlikle önermiyorum. Unutmayın, nikotin seviyesini ne kadar yukarı tırmandırırsanız, likit daha sert bir boğaz vuruşuna sahip olacaktır. Deneyimli elektronik sigara kullanıcıları, daha yüksek nikotin seviyelerinin neden olduğu bu sertliği nikotin ısırması olarak adlandırır.

Yukarıda da belirttiğim gibi, kan dolaşımınızdaki nikotin düzeylerinin, sigara içmekle aynı miktarda nikotini karşılaması biraz zaman alacaktır. Bu nedenle DL içimli bir cihazda yüksek nikotinli likitle zincirleme çekimler yapmak, nikotin birikmesine neden olacaktır. Su kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluk gibi olumsuz semptomlara neden olabilir. Hele içtiğiniz likit bol tatlı aromalı ve nikotini hissettirmiyorsa bununla karşılaşmanız çok da olasıdır.

Sigara Alışkanlıkları ve Elektronik Sigara Kullanımı

Hangi nikotin seviyesini seçmeliyim diyorsanız. Bir nikotin seviyesi seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken son faktör, sigara içme alışkanlıklarınızdır. Aşağıda, deneyimli elektronik sigara kullanıcılarının izlediği genel bir öneri listesi bulacaksınız:

Nikotini tamamen bırakmak isteyenler (Sigarayı ilk kez bırakanlar için değil) : 0 mg
Hafif sigara içen (yarım paketten az): 3 mg
Orta Derecede Sigara İçenler (Yarım paket): 6 mg
Çok Sigara İçen (Tam paket veya daha fazla): 9 mg

Bunların geniş yönergeleri olduğunu ve doğru nikotin seviyesini seçmenin kişiden kişiye değişeceğini unutmayın. Ağır sigara içenler bile bazen 6 mg ile tatmin olabilir, elektronik sigara içmeye alıştıkça aromanın tadını çıkarmak için nikotin almaktan daha hafif bir boğaz vurumu tercih edebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer şey, içtiğiniz sigaranın türüne bağlıdır. Tüm sigaralar aynı şekilde üretilmemişlerdir. Bazıları diğerlerinden daha fazla nikotin içerebilir. Sert, normal, light sigaralar bulunmaktadır. İçtiğiniz çeşide göre nikotin seviyesini de düşürmeli ya da artırmalısınız.

Bu seçim aynı zamanda elektronik sigara kullanımınıza da bağlı olacaktır. İdareli bir şekilde elektronik sigara kullananlar, yani az içenler 12 mg’lık bir nikotin seviyesini tercih edebilir ve daha az elektronik sigara likiti tüketebilirler. Sizin için en iyi olanı bulmak biraz zaman alabilir, bu yüzden pes etmeden denemeler yapmaya devam edin. Sonunda mutlaka doğru nikotini ve likiti bulacaksınız.

Alternatif Seçenek: Salt Nikotin

Hala hangi nikotin seviyesi olduğuna karar veremediniz mi? Likitleri incelediyseniz, bazılarının 30 mg ve 50 mg nikotin seviyelerinde olduğunu fark etmişsinizdir. Salt nikotin, düşük voltajlı cihazlarda kullanılan özel bir nikotin formülasyonudur (örneğin yüksek ohm’lu podlar). Salt nikotin, sigara içenlere daha gerçekçi bir sigara içme hissi sağlamak için 35 ila 50 mg nikotin kuvvetleri gibi yüksek nikotin seviyeleri sunar. Tuz bazlı nikotin, 50 mg nikotini biraz daha lezzetli hale getirmek için daha yumuşak bir boğaz vurumuna sahip olacak şekilde yapılmıştır. Salt Likitler yüksek nikotin güçlerinde sunulduğundan, yüksek ohm’lu düşük wattlı cihazlar için tasarlandıklarını unutmayın.

Yukarıda paylaşılan çalışmada araştırmacılar, son zamanlarda elektronik sigaraya geçiş yapan yoğun sigara içicileri için 50 mg nikotin seviyeleri önermektedir. Salt nikotin bu amaca uygundur ve bu likitler için kullanılan kullanıcı dostu cihazlar, elektronik sigaraya yeni başlayan sigara içenler için iyi bir seçenek olabilirler. Salt nikotinin popülaritesinin artmasıyla, ilk kez elektronik sigara kullananlar, elektronik sigaraya daha yumuşak bir geçiş için salt likitleri de düşünebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir