Kullan At E-Sigaralar ve Likit Rehberi – 2023

puff bar likit

Kullan At Elektronik Sigaralar (Puff Bar) ve Likit – 2023

Elf bar, Puff bar, Vozol likit dolumu yapılır mı?

Elektronik sigara camiasında artık büyük bir yer kaplamaya başlayan kullan at tipi elektronik sigaraların içinde neler var? Elf bar, puff bar, vozol gibi ürünleri yeniden doldurmak mümkün mü? Dolum yapmak ne kadar güvenli ve verimli olabilir? Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını arayacağız.

Puff Barlar tek kullanımlık mı?

Ülkemizde puff bar olarak da bilinen kullan at tipi elektronik sigaralar aslında adlarından da anlaşılacağı üzere kullan ve bitince at tarzı ürünlerdir.  Bu cihazları aldığımızda bilmemiz gereken ilk şey aslında bunların içindeki likit bittiğinde atılması gerektiği.

Fakat ülkemizdeki ekonomik koşullar göz önüne alındığında bu durum pek de ekonomik değil. Doğal olarak bu cihazları alanların büyük bir çoğunluğu yeniden doldurarak kullanmak istiyor.

Yurtdışındaki sigara fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça pratik olan bu kullan at elektronik sigaralar aynı zamanda da ucuz kalıyorlar.

Puff Barların içinde ne var?

  • Kullan at elektronik sigaranın vaad ettiği nefes sayısını vermeye yetecek kadar likit
  • Bu likiti emerek ısıtma teline ulaştıran pamuktan imal edilen köpük sünger.
  • Özel olarak daha fazla aroma ve buhar vermek üzere tasarlanmış örgü ısıtma teli.
  • Bu tellerin ısınması için enerji sağlayacak olan batarya.
  • Bataryayı yöneten ve bataryaya bütünleşik ufak bir çip.
  • Ağızlık kısmı ile bütünleşik nefes sensörü.

puff bar sema

Puff Barları açmak tehlikeli mi?

Kullan at cihazların pillerine zarar vermediğimiz sürece esasen açmak tehlikeli değil. Ancak pile zarar verdiğimiz veya deldiğimiz zaman işin rengi değişecektir. Bu piller unutulmamalı ki bir patlamaya sebep olabilecek kadar güçlüdürler. Bu nedenle pillere zarar vermemek önemlidir.

İnternette bolca kullan at elektronik sigara açılma videosu mevcut. Bunları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

Burada şarj edilmeye uygun olmayan pilleri nasıl şarj edeceğinize dair videolarda olduğunu ancak bunu tavsiye etmediğimizi de belirtmeliyim. Bu işlemler deneyimsiz kişiler için ciddi tehlikeler doğurabilir.

Açtığınız cihazın bağlantılarını ve kablolarını koparmamaya dikkat edin.

Puff Bar yeniden doldurulmaya uygun mu?

Normal koşullarda hayır. Bu cihazlar yeniden doldurulmaya uygun üretilmemişlerdir. Ancak biz ekonomik koşullar nedeniyle yeniden doldurmak isteyenler için bazı ip uçları verelim.

Öncelikle cihazı açmayı başardıysanız ve kablolar zarar görmediyse bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Coilin etrafında yer alan emici sünger pamuğun yanıp yanmadığını kontrol edin. Kahverengi bir görünüme dönmeye başlamışsa bu ömrünü bitirmeye yaklaştığını gösterir.

Bembeyaz bir görünüm ise henüz ömrünün başlarında olduğunu gösterecektir. Bu durumda yeniden dolum yapmak için sünger kısım uygun demektir.

Bir sonraki kontrol noktası ise özel yapılmış örgü ısıtma telleri kısaca coil. Pamuklu süngerin ortasında bulunan bu teller nefes çektiğinizde ateşleme yapmıyor ise yanmış demektir. Bu durumda yapılabilecek çok bir şey yok.

Bu özel örgü telleri bulmak neredeyse imkansız, bulduğunuzda bile bunları dikkatlice yerlerine lehimlemeniz gerekecek ki oldukça fazla el becerisi ve ustalık isteyen bir işlemdir. Bu nedenle bu işlemden uzak durun.

Eğer coilimizde de sorun yoksa likit dolumu yapmamız önünde bir engel kalmamış demektir.

puffbar ic

Puff Bar nasıl doldurulur?

Coilin etrafını saran süngeri likitlemek en doğru yoldur. Bu pamuğun etrafını saran koruyucu ve sızmayı önleyici bir plastik bulunmakta. Süngeri buradan çıkarmadan yukardan likiti yavaş yavaş doldurmak gerekiyor.

Genelde şeffaf olan kaba dışardan bakarak süngerin en dibine kadar likitin emildiğinden emin olunmalı. Yavaş yavaş ve sünger emdikçe daha fazla likit koyarak süngerin etrafında artık likit görmeye başlayana kadar devam edeceğiz.

Sonrasında ise bu kabın tamamı olmasa da büyük kısmını likitle doldurarak cihazı yeniden kapatıyoruz. Pamuğun göremediğimiz iç kısmınında likiti tamamen emdiğinden emin olmak için 1 saat kadar cihazı kendi haline bırakıp sonrasında bir nefes çekebiliriz.

Puff Barı doldurdum ama tadı yok

Evet işte kritik nokta. Maalesef hiç bir likit bu ürünlerin orijinal tadını veremiyor, yanından bile geçemiyor. Bunun nedeni ise aldığınız likitin kötü olmasından daha çok orijinalde kullanılan likitin içeriğidir.

Kullan at cihazların çok daha çekici olması için likitlerine bol miktarda efektör ve bilmediğimiz aroma artırıcılar ekleniyor. Şunu söylemeliyimki en pahalı ithal likitlerde bile benzer bir tadı yakalayamadım.

Bu demek oluyorki bu cihazlarda kullanılan likitlerin büyük kısmı aroma ve aroma artırıcı yan maddeler.

Bu nedenle ekonomik koşullar sebebiyle kullan at elektronik sigaranızı yeniden doldurmak istiyorsanız bu tat kaybına razı olmalısınız.

Puff Bar hangi likitlerle doldurulmalı?

Kullan at cihazlar orijinallerinde salt likit ile doldurulmuşlardır. Bu nedenle de yüksek nikotinli olmalarına rağmen boğazınızı rahatsız etmezler. Salt likitlerimiz burada.

İki seçenek var ya gerçek bir salt likit ile doldurmak, bunu gerçekten iyi bir sigara tiryakisi iseniz tavsiye ediyoruz. Sigara içmiyorsanız zaten bu cihazları kullanmayın.

İkinci seçenek ise daha hafif tiryakiler için düşük nikotinli normal likitler ile doldurmak. Burada daha az nikotin olacağından yine tat öne çıkacaktır. Normal likitlerimiz.

Ama her zaman aklımızda olmalı ki asla ilk aldığınızdaki tadı verebilecek likit yok.

Puff Bar kaç kez doldurulabilir?

Bu ürünler dışarıdan yaptığımız bu müdahaleler ile en fazla 3-4 kez doldurulabilirler. Bundan sonra içlerindeki sünger pamuk veya tel işlevini kaybedecektir.

Pamuk işlevini yitirdiğinde bunu değiştirmek mümkün mü derseniz teorik olarak evet. Ancak pratikte bu çok da mümkün değil. Çünkü orijinalde gelen pamuk süngerleştirilmiş bir yapıda. Biz bu yapıyı sağlayamayız.

Coilin etrafının sıfır boşluk kalacak şekilde pamukla temas etmesini sağlamak ve bunun hızlı emilim yapabiliyor olması önemli.

Bunun dışında eğer coil yani örgü ısıtıcı tel yandı ise artık yapabilecek hiç bir şey kalmamıştır. Bu durumu kabullenerek cihazı değiştirmemiz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir