E-Sigara Coillerinin Kullanım Ömrü

elektronik sigara coil omru

Elektronik Sigara Coillerinin Kullanım Ömrünü Neler Etkiler?

Siz hiç daha yeni taktığınız coilinizi değiştirmek zorunda kalıp yeni bir paket coil almak zorunda kaldınız mı? Eğer öyleyse, bu yazı tam size göre.

Bu makalemizde elektronik sigara coillerinin kullanım süresini etkileyen nedenlerden, oilin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini nasıl bileceğimizden ve hatta coillerimizi nasıl daha uzun süre kullanabileceğimizden bahsedeceğiz. Coillerinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız, bu mutlaka okunmanız gereken bir yazı.

Elektronik Sigara Coillerinin Ömrü Ne Kadardır?

İster inanın ister inanmayın, elektronik sigara coillerinin ömrü bir haftadan bir aya kadar değişebilir. Ama bu onlara nasıl baktığınıza bağlıdır.

Öncelikle, coillerinizi kullanırken önemli olan şu beş faktörün bir göz atalım:

  • Kullandığınız watt
  • Kullandığınız Elektronik Sigara likit türü
  • Buharlama alışkanlıklarınız
  • Satın aldığınız coil türleri
  • Kullandığınız Elektronik Sigara cihazının türü

Watt ile başlayalım.

Hangi Watt Değerini Kullanıyorsunuz?

Yüksek watt kullanarak buharlama yapmak, coillerinizin yanma süresini hızlandıracaktır. Çünkü sıcaklık yükseldikçe, daha fazla Elektronik Sigara likitini buharlaştırılacak ve pamuk daha fazla emilim yapıp, buharlaşma yapacaktır. Aslında oilin ömrü zaman değil, ne kadar Elektronik Sigara likitinin buharlaşabileceğidir. Bu yüzden yüksek Watt kullanara, daha hızlı likit tüketir doğal olarak da coili yakma sürecini hızlandırmış olursunuz.

Hangi Tür Elektronik Sigara Likiti  Kullanıyorsunuz?

Listemizdeki bir sonraki faktör, kullandığınız Elektronik Sigara likitinin türüdür . Elektronik sigara likitleri, elektronik sigara coillerini iki şekilde etkileyebilir. Birincisi, efektörlerde kullanılan bileşenler ve VG/PG oranı. Efektörlerde bulunan malzemelerle başlayalım.

Açıkçası bol tatlı olan elektronik sigara likitleri, bileşenlerinde coilleri daha hızlı aşındırabilen ve birikim yapabilen efektörler içerebilir. Malzemelerde çok fazla tatlandırıcı varsa coiller düzgün çalışmayı durduracaktır, bu da tatlı ve şekerli Elektronik Sigara likitleri coilleri daha hızlı tüketme eğilimindeyken meyve ve mentol aromalarının aynı etkiye sahip olmamasını açıklayabilir. Yani az efektör daha uzun ömürlü coil demektir.

Kullandığınız elektronik sigara türünün coil ömrünüzü etkilemesinin diğer bir nedeni de VG/PG oranıdır. Çok fazla VG içeren bir elektronik sigara likitinin buharlaşması şüphesiz 50VG/50PG oranına sahip bir elektronik sigara likitinden daha zor olacaktır.

Bunun nedeni, VG’nin daha tatlı ve daha viskoz yani yoğun olma eğiliminde olmasıdır. Bu da coilinizin ömrünü olumsuz etkiler, aşındırır ve Elektronik Sigara likitini buharlaştırmak için daha yüksek bir watt gerektirir.

Ne Tür Bir Buharlama Alışkanlığınız Var?

Faktörlerimizden Üçüncüsü, buharlama alışkanlıklarınız. Bir Elektronik Sigara coilinin ne kadar süre dayanacağı konusunda buharlama şeklimiz de büyük bir rol oynar.

Örneğin, zincirleme çekimler yapıyorsanız ve bir buharlı tren gibi etrafta dolaşıyorsanız coillerinizi daha hızlı tüketirsiniz. Bu, coilin daha fazla emme ve buharlaşma yapacağı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Ve tabiki Elektronik Sigaranızı, derin ve uzun süreli çekimler şeklinde kullandığınız da normalden daha fazla Elektronik Sigara likiti kullanabilir ve daha fazla likit buharlaştırıldığından dolayı oilin ömrü de bununla doğru orantılı olarak azalır.

Ne Tip Coiller Kullanıyorsunuz?

Kullandığınız coil tipi, coillerin ne kadar çabuk yanacağını da etkiler. Bu nedenle, daha uzun ömürlü Elektronik Sigara coilleri arıyorsanız, mesh tipi coiller daha iyi bir seçimdir.

Mesh coilleri silindir şeklindedir ancak her tarafında küçük veya büyük delikler vardır. Bu özel tasarım, eşit şekilde yanmalarını sağlar; bu, normal coillerde olduğu gibi, coilin diğerlerinden daha erken yanan hiçbir parçası olmadığı anlamına gelir.

Bu nedenle, aroma kalıntılarından kurtularak coil üzerinde karbon oluşumlarını azaltır. Bu oluşumların azalması da doğal olarak oilin ömrünü uzatır. Kısacası mesh ile hazırlanmış coiller daha uzun ömürlü olurlar.

Ne Tür Elektronik Sigara Cihazı Kullanıyorsunuz?

Son olarak, yüksek sıcaklıklara ulaşan güçlü bir mod kullanıyorsanız, coilleriniz muhtemelen normal sıcaklıklara ulaşan bir pod modundaki bir coil kadar uzun süre dayanmayacaktır.

Bunun nedeni, bu yüksek wattlı modlarının çok fazla ısı ve buhar üretecek şekilde tasarlanmış olması sonucunda Elektronik Sigara coillerini zorlamasıdır. Yani yukarıda da değindiğimiz gibi bol buhar ve sıcaklık coil ömrünü azaltır.

Bu nedenle bu tip cihazlar ve bol buhar istiyorsanız tavsiyemiz sarılabilen RTA tarzı atomzierlere yönelmeniz olacaktır.

Elektronik Sigara Coilleri Nasıl Daha Uzun Ömürlü Olur?

yanmış coil

Daha uzun ömürlü coiller için daha yüksek PG oranına sahip, meyveli tarz ve az ejektörlü likitler kullanın. Yüksek wattlarda kullanımdan kaçının, mesh yapılı coiller kullanın, coil üzerinde önerilen en düşük watt değerini kullanın ve elektronik sigara alışkanlıklarınızı daha az buhar odaklı olacak şekilde değiştirin.

Yani, daha az likit tüketimi, efektörsüz likit, az buhar, düşük sıcaklık ve mesh coil seçimi = uzun ömürlü coil.

Sonuç

Elektronik Sigara coillerin ömrü bir hafta ile bir ay arasında değişiyor ama siz buradaki tavsiyelerimize uyarak şimdiye kadar kinden daha uzun ömürlü Elektronik Sigara coillerine sahip olabilirsiniz.

Bununla birlikte, ejektörlü Elektronik Sigara likitleri, çok fazla buhar yapmak ve bol aromalı likit vuruşları elde etmek elektronik sigara kullanımınız için vazgeçilmez haldeyse, o zaman sarımlı tür atomizerlere geçiş yapın. Rta, oba, rda, rdta vs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir