Elektronik Sigara ve Pil Güvenliği 2023

elektronik sigara pil guvenligi

Elektronik Sigara ve Pil Güvenliği

Hiç birimizin başımıza gelmesini istemeyeceği şeylerden biri de patlayan bir elektronik sigara pili veya elektronik sigaranın kendisinin patlaması.

Kayıtlara göre 2009 ile 2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 195 elektronik sigara patlama vakası olmuş. Neyseki ölen olmamış, aman olmasın da.

Elektronik sigaralarımızdaki pil veya e sigaramıza nasıl patlayabilir?” sorularına biraz göz atalım. Elektronik sigarayı ne kadar zamandır kullanıyor olursanız olun, bu duruma karşı her zaman dikkat etmek gerekir. Zaten ülkemizde yeterince patlıyormuş o? Cümlesi ile muhatap oluyoruz.

Elektronik Sigara Pilinin Patlamasına Ne Sebep Olabilir?

elektronik sigara nasıl patlar

Yanlışlıkla E Sigaranızı veya Pillerinizi Düşürmek

E-sigaralar, özellikle silindir şeklindeki kendinden pilli cihazlar, düşürüldüklerinde pil arızası çıkarabilir. Bu düşmeler e-sigaranın en zayıf noktasında, yani pilin bulunduğu kısma basınç oluşmasına neden olabilir. Bu basıncın bir sonucu olarak pilde bir kırılma, çatlama meydana gelebilir.  Bunun sonucunda da aşırı ısınmaya veya patlamaya neden olabilir.

Bazı elektronik sigara pili üreticileri güvenlik önlemleri koyuyorlar. Cihazın veya ambalajın üzerindeki UL işareti, üretici firma tarafından pil ile ilgili güvenlik önlemlerinin alındığını işaret eder.

Peki, pillerinizi veya E-Sigaranızı düşürürseniz ne yaparsınız?

Cihazınızı düşürürseniz, özellikle içinde ve dışında ​​hasar olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Pillerde ise yamulma, ezilme, kırılma veya dış sargının bozulması var mı bakın. Pilin metal kısmında bir açılma oluşmuş veya oluşabilecekse o pili artık pil geri dönüşüm kutusuna gönderin. Sadece sargısında hasar var ise söküp atın ve yeni bir tane alıp yapıştırın.

 

Elektronik Sigara Pillerini Cebinizde Taşımayın

Boş pilleri bir çanta içinde veya diğer metal nesnelerle birlikte cebinizde taşımayın. Anahtar veya madeni para gibi metal nesnelerle temas eden piller patlamaya yol açabilir. Metal pil bileşenlerine temas ettiğinde kısa devre meydana gelebilir.

Pilleri taşımak için plastik pil kutuları veya kendinizin yapabileceği kutuları kullanmak en doğru seçenek.

Ayrıca, cihazınız cebinizdeyken cihazınızı kapatmak veya kilitlemeyi de unutmayın. Hem cihazın ayarlarının değişmesini hem de kafasına göre ateşleme yapmasını engellemiş olursunuz. Aksi durumda beklemediğiniz bir anda 200 watt değerine çıkmış bir ateşleme yapabilirsiniz.

Elektronik Sigarada Su Teması

Suya düşen bir e sigara cihazının nasıl tamir edileceğine dair tavsiyeler için internette veya elektronik sigara forumlarında değişik bilgiler bulabilirsiniz. Ama açıkçası ben  suya düşmüş, sulanmış, ıslanmış vb. ürünleri kullanmayı veya tamiri önermiyorum. Suyun nasıl bir hasara yol açtığını veya açacağını kimse garanti edemez. Bunu bir kez yaşadım. Bir cihazım yağmur altında gayet güzel ıslanmıştı. Tamire gönderdim ve tamirden sonra bir ay kadar gayet iyi kullandım. Ama bir gün çantamdayken ateşleme yaptı kendi kendine ve son anda fakr ettim. Atomizerin driptipi tamamen erimişti. Bir patlamadan şans eseri kurtulduğumu anladım ve cihazı doğru geri dönüşüme gönderdim. Siz bu kadar şanslı olmaya bilirsiniz.

Elektronik Sigara Modunuzu Modifiye Etmek

Mekanik modları yeterli deneyimi olmayan kullanıcılara zaten önermiyorum. Bunlarla uğraşmak, ateşleme hızlarını arttırmaya çalışmak falan cidden riskli işler. Bununla birlikte bazen de arkadaşlarımızın bazılarının ister yazılımla ister mekanik olarak standart modları da modifiye etmeye çalıştığını görüyorum. Özellikle koruma özelliklerini devre dışı bırakan uygulamalardan kaçınmak lazım. Bu koruma özellikleri bizi patlamalardan korumak için var unutmayın. Hiç bir şey sağlıktan önemli değil.

Elektronik Sigara Pili Ne Zaman Değiştirilmelidir?

  1. Ambalaj hasar görmüşse.
  2. Pil ıslanırsa.
  3. Garip bir yanık kokusu fark ederseniz.

Pillerin veye Elektronik Sigaraların Patlaması Nasıl Önlenir?


Elektronik sigara veya pillerin patlamasının en önemli iki nedeni kullanıcı hatası veya özensizliktir.

Aşağıdaki bakım önerilerini takip ettiğinizde pillerin patlaması konusunda bir daha asla korkmanıza gerek kalmayacak.

Elektronik sigaraya yeni başlayan biri için bu ipuçları elektronik sigara pilinin veya elektronik sigaranın patlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Üretici firmaların yönergelerine uyduğunuzdan emin olun.

Elektronik sigara cihazı üreticilerinin çoğu, talimatları ve cihazınızın bakımını nasıl yapacağınızı kutuya koydukları kılavuzlarda veya internet sitelerinde yazarlar. Eğer bunlara erişemiyorsanız deneyimli bir kullanıcıdan, bizden veya Facebook grubumuzdan yardım isteyebilirsiniz.

Bu arada adı sanı duyulmadık e sigara cihazlarından da uzak durun. Arada görüyorum ne olduğu belirsiz, coili bile olmayan cihazlar satışta. Bunların ne bir web sitesi ne bir güvenlik önlemi aldıklarına dair bilgi var. Bu durumda en iyisi bunlardan uzak durmak.

Ucuz Olanı Değil Kaliteli Olanı Arayın

Tüm e-sigaralar veya kullan at cihazları bir şarj cihazı veya pil ile birlikte gelmez. Cihazı kendi başınıza nasıl şarj edeceğinizi veya çalıştıracağınızı anlamanız bekleniyor olabilir. “Elektronik sigara pili”almak için sitemizde yoksa, sadece pil satan siteleri veya güvenilir e sigara satıcılarını tercih edin.

Piller konusunda macera aramayın, ucuza kaçmayın. Geleneksel olmak burada gayet iyidir. Yıllardır elektronik sigaralarda kullanılan pil markalarını ve çeşitlerini almaya, klon olmadıklarından emin olmaya çalışın. Ucuz etin yahnisi elinizde patlayabilir.

Pil Evlendirme Nedir? Eski ve Yeni Pil Birlikte Kullanılır mı?

Çift pilli cihazlarınızda her zaman aynı pilden iki tane kullanmanız önerilir. Pillerin her zaman aynı seviyede olması da daha performanslı ve güvenli olacağından pil evlendirmek en garanti yoldur. Korkmayın nikah kıymayacağız. Çift pilli bir modunuz varsa. İki yeni pili sadece birlikte kullanacaksınız. Ben genelde pillerime numara veriyorum. Üzerlerine CD kalemi ile 1-1 veya 2-2 yazıyorum. Böylece hangi pil hangisi ile eş olmuş anlıyorum. Bunları da asla tek pilli cihazlarımda kullanmıyorum. Eski ve yeni pilleri ise asla birlikte kullanmıyorum. Çünkü durumları ve güç seviyeleri farklı olacak.

Pillerinizi Uygun Sıcaklıkta Saklayın

Elektronik Sigaranızı ve pillerinizi her zaman aşırı sıcaklıklardan koruyun. Bu, sadece aşırı sıcak değil, aynı zamanda aşırı soğuk anlamına da gelir. Pillerinizi asla sıcak bir günde veya aşırı soğukta arabada bırakmayın.

Akıllıca davranalım ve onları yakıcı güneşe veya dondurucuya koymayalım. Ve kesinlikle fırına atmayın. Über zekalı bir arkadaşımız maalesef bunu denemişti. Sonucunu tahmin edebilirsiniz.

Aşırı sıcaklıklar pillerinize ciddi şekilde zarar verebilir ve erken bozulmalarına neden olarak patlama olasılığını artırabilir.

Aşırı Şarj Etmeyin, Doğru Şarj Cihazı Kullanın

Artık pek çok pilin USB aracılığıyla şarj edilebilmesi nedeniyle, tüm USB bağlantı noktalarının ve cihazlarının eşit olmadığına dikkat etmek önemlidir. Birçok cep telefonu ve tablet, mümkün olan en kısa sürede şarj olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu cihazları şarj etmek için USB teknolojisinden yararlanıyoruz. Ne yazık ki bazı e-sigara pilleri aynı özelliklere sahip değiller.

Şarj konusunda çok hızlı şarjlardan uzak durun. Pili asla gece boyunca şarjda bırakmayın, varsa cihazla birlikte gelen şarj cihazını kullanın veya harici şarj cihazlarından kullanın.

Bunlara ek olarak

  • Pilleri hava alabililecekleri yeterli alana sahip, sert ve ısı dağıtabilen bir yüzeyde şarj edin
  • Piliniz ve şarj cihazı iç kısmı kirliyse alkollü pamuk veya alkollü mendillerle temizleyin

Elektronik sigara cihazlarının yıldan yıla geliştiğini ve günlük kullandığımız teknolojiyi gördükçe , elektronik sigaralarımızı şarj etme şeklimiz değişebilir.

Ama şimdilik, klasik metod olan harici cihazda şarj etmek hala en güvenli yol.

Pillerin Hava Alabilmesi Neden Önemli?

Pilin hava alabilmesi, pilin içindeki kimyasalların erimeye başladığında çıkardığı gazların havaya karışırken zorlanmaması anlamına gelir. Yani yavaş yavaş pilden çıkmaya başlayan zehirli gazların rahatça çıkması gerekir. Basınç çok yükseldiğinde, gazın dışarı çıkmasına engel olarak tehlikeli bir patlamaya neden olabilir. Bu yüzden pillerin cihazdayken dahi hava alabiliyor olması önemlidir. Bu gazlar dışarı atabildikleri sürece basınç altında kalmazlar.

Pillerinize ve cihazınıza nasıl bakım yapacağınıza dair bazı konulara değindik ve en azından artık temel bilgilere sahibiz. Pillerinizin dış kaplamasını her zaman kontrol etmeyi unutmayın, her zaman önerilen pilleri kullanın, aşırı sıcaklıklardan kaçının ve hasarlı pilleri kullanmayın.

Kaynakçalar:

1- https://ecigone.com/featured/e-cigarette-explosions-comprehensive-list/
2- https://www.usfa.fema.gov/downloads/pdf/publications/electronic_cigarettes.pdf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir